Juletræshopping er sværere end nogensinde

Printervenlig

Juletræshopping er sværere end nogensinde

Hvis du handler efter et levende juletræ i år, skal du muligvis søge hårdere end tidligere. I løbet af de sidste fem år Juletræsmangel er rapporteret i mange dele af USA

En faktor er, at avlere solgte jord og plantet færre træer under og efter 2008-recession. I levetiden for Juletræer, årtiet fra 2008 til i dag er omtrent en enkelt generation af beplantninger. Imidlertid i min forskning på menneskelige dimensioner af landbrug og fødevaresystemer, Jeg ser også andre faktorer i spil.

Juletræer det tager 6 til 12 år at modne, og forbrugernes præferencer ændres ofte hurtigere, end landmændene kan justere. Klimaændringer er ændring af temperatur og nedbørsmønstre, som alvorligt påvirker avlernes evne til at producere høj kvalitet træer og de sorter, som kunderne har søge. Og som den samlede amerikanske befolkning, Juletræ producenter og kunder bliver ældre.

Samlet set disse tendenser lover ikke godt for juletræet elskere, avlerne eller branchen. Der er dog muligheder for yngre landmænd at komme ind på dette marked, enten fuld eller deltid. Hvis nye og begyndende producenter bor i et område med passende miljøforhold, Juletræer er en supplerende afgrøde af høj kvalitet, som landmændene kan bruge til at diversificere deres drift og give indkomst uden for sæsonen.

 

Udvikling af forbrugernes præferencer

Fra 2017 var der ca. 15,000 Juletræ gårde overalt i USA De fleste er omkring 23 hektar store, og næsten halvdelen af ​​dem brutto mindre end US $ 25,000 årligt. Et stort antal Juletræ ventures er en del af større landbrugsdrift, og mange avlere har job uden for gården.

Vores team sendte for nylig en undersøgelse til 1,500 tilfældigt udvalgte Indiana-beboere for at se, hvordan forbrugeradfærd kunne påvirke statens træ landmænd. jul træ shoppere fortalte os, at de overvejende søger kortnålede træer, såsom gran og gran (38%), efterfulgt af mellemnålssorter som skotske fyrretræer (24%).

Over 42% af respondenterne købte deres træ fra en jul træbrug, mens næsten 32% købte dem fra et træparti eller en anden lille virksomhed, og ca. 20% fik deres træ fra store kæde- eller detailbutikker som Home Depot eller Lowes. EN national forbrugerundersøgelse gennemført af National Christmas Træ Foreningen fandt ud af, at shoppere lige købte træer fra juletræsbedrifter (28%) og store kædeforhandlere (28%), fulgt tæt af detailpartier (23%).

Ifølge foreningens data er antallet af reelle fra 2004-2017 Juletræer solgte forblev relativt stabile, mens antallet af solgte kunstige træer mere end fordobles. Ægte træ avlere har mistet markedsandele til stadig mere populære kunstige træer og kan have problemer med at konkurrere alvorligt i en overskuelig fremtid på grund af klimaændringer og en aldrende befolkning.

 

Vejrproblemer

Klimaændringer påvirker direkte og indirekte Juletræ producenter over hele USA tørker i 2012 og sort 2014 og foråret strømmer ind 2019 har taget en vejafgift på beplantninger, især unge unger. En landmand i det sydlige Indiana fortalte mig for nylig, at 2019 var det vådeste forår og den tørreste sommer og efterår, han kunne huske i løbet af de sidste 29 år.

Disse ekstreme forhold mindsker plantesuccesrate, hvilket bidrager til træmangel, når den plantes bestand ville have modnet til høst. Derudover stiger højere gennemsnitlige sommer- og vintertemperaturer træ dødelighed ved forværring af sygdomme og skadedyrstryk, hvilket gør træerne mindre modstandsdygtige.

I en undersøgelse fra 2018, som vores program distribuerede til 95 Indiana Juletræ producenter, sagde 60% af respondenterne, at miljøforholdene udfordrede deres drift. Blandt avlerne fremhævede over 70% tørke som en stor udfordring. Mere end 50% af respondenterne rapporterede, at de havde problemer med sygdomme, insekttryk og hedebølger. Omkring 30% oplyste, at forbrugerne søgte efter træer, der var vanskelige eller umulige for dem at dyrke, f.eks Fraser fyrer, der er hjemmehørende i områder med højere højde i de sydlige Appalachian-bjerge.

Aldrende landmænd og shoppere

Amerikanske landmænd bliver ældre, og Juletræ avlere er ingen undtagelse. På tværs af landbrugssektoren steg den gennemsnitlige landers alder fra 56.3 i 2012 til 57.5 ​​i 2017.

I vores undersøgelse af Indiana Juletræ producenter, fandt vi, at deres gennemsnitsalder var 64, og at 62% af landbrugsdriften ikke havde en overgangsplan på plads. Derudover havde 28% af producenterne til hensigt at stoppe plantning af træer i de næste fem år. Disse resultater tyder på, at mange nye Juletræ landmænd bliver nødt til at gå ind i virksomheden bare for at opretholde det nuværende produktionsniveau.

Købere ældes også. I vores forbrugerundersøgelse, shoppere købe rigtige eller kunstige træer var i midten af ​​50'erne i gennemsnit, mens de, der ikke købte træer, var i gennemsnit 64. Skriftlige kommentarer antydede, at folk var mindre tilbøjelige til at stille et træ når færre mennesker, især børn, var i huset, og arbejdet faldt til en eller to personer.

 

Plantning for fremtiden

Til Juletræ gårde for at overleve, skal shoppere være mere fleksible. De må muligvis nøjes med en Scotch fyr i stedet for en Fraser-graneller til at købe et høstet træ i stedet for at skære deres eget. Dette gælder især for købere, der venter til sent på sæsonen eller ønsker en træ sort, der ikke kan dyrkes i deres lokale miljø.

Hvem vil dyrke den næste generation af træer? Den gode nyhed er, at for potentielle avlere er konkurrencen sparsom og efterspørgslen stabil. Håber Juletræ landmænd bør overveje at arbejde med aldrende lokale avlere, der søger at bremse eller gå over fra branchen. Landmænd i andre sektorer, såsom frugt- og grøntsagsproducenter, der sælger lokalt, kan overveje Juletræer som en måde at styrke indkomst uden for sæsonen.

Det er usandsynligt, at lokket af et friskåret træ falmer Juletræ landbrug kunne være et glædeligt venture for avlere, der er tålmodige nok til at plante nu til kunder i 2027.

Læs flere blogs orShop på Schmidt julemarked

Licenseret fra https://theconversation.com/christmas-tree-shopping-is-harder-than-ever-thanks-to-climate-change-and-demographics-125992

 

Juletræshopping er sværere end nogensinde

Juletræshopping er sværere end nogensinde

Skrevet af Schmidt julemarked on

Hvis du handler efter et levende juletræ i år, skal du muligvis søge hårdere end tidligere. I løbet af de sidste fem år Juletræsmangel er rapporteret i mange dele af USA

En faktor er, at avlere solgte jord og plantet færre træer under og efter 2008-recession. I levetiden for Juletræer, årtiet fra 2008 til i dag er omtrent en enkelt generation af beplantninger. Imidlertid i min forskning på menneskelige dimensioner af landbrug og fødevaresystemer, Jeg ser også andre faktorer i spil.

Juletræer det tager 6 til 12 år at modne, og forbrugernes præferencer ændres ofte hurtigere, end landmændene kan justere. Klimaændringer er ændring af temperatur og nedbørsmønstre, som alvorligt påvirker avlernes evne til at producere høj kvalitet træer og de sorter, som kunderne har søge. Og som den samlede amerikanske befolkning, Juletræ producenter og kunder bliver ældre.

Samlet set disse tendenser lover ikke godt for juletræet elskere, avlerne eller branchen. Der er dog muligheder for yngre landmænd at komme ind på dette marked, enten fuld eller deltid. Hvis nye og begyndende producenter bor i et område med passende miljøforhold, Juletræer er en supplerende afgrøde af høj kvalitet, som landmændene kan bruge til at diversificere deres drift og give indkomst uden for sæsonen.

 

Udvikling af forbrugernes præferencer

Fra 2017 var der ca. 15,000 Juletræ gårde overalt i USA De fleste er omkring 23 hektar store, og næsten halvdelen af ​​dem brutto mindre end US $ 25,000 årligt. Et stort antal Juletræ ventures er en del af større landbrugsdrift, og mange avlere har job uden for gården.

Vores team sendte for nylig en undersøgelse til 1,500 tilfældigt udvalgte Indiana-beboere for at se, hvordan forbrugeradfærd kunne påvirke statens træ landmænd. jul træ shoppere fortalte os, at de overvejende søger kortnålede træer, såsom gran og gran (38%), efterfulgt af mellemnålssorter som skotske fyrretræer (24%).

Over 42% af respondenterne købte deres træ fra en jul træbrug, mens næsten 32% købte dem fra et træparti eller en anden lille virksomhed, og ca. 20% fik deres træ fra store kæde- eller detailbutikker som Home Depot eller Lowes. EN national forbrugerundersøgelse gennemført af National Christmas Træ Foreningen fandt ud af, at shoppere lige købte træer fra juletræsbedrifter (28%) og store kædeforhandlere (28%), fulgt tæt af detailpartier (23%).

Ifølge foreningens data er antallet af reelle fra 2004-2017 Juletræer solgte forblev relativt stabile, mens antallet af solgte kunstige træer mere end fordobles. Ægte træ avlere har mistet markedsandele til stadig mere populære kunstige træer og kan have problemer med at konkurrere alvorligt i en overskuelig fremtid på grund af klimaændringer og en aldrende befolkning.

 

Vejrproblemer

Klimaændringer påvirker direkte og indirekte Juletræ producenter over hele USA tørker i 2012 og sort 2014 og foråret strømmer ind 2019 har taget en vejafgift på beplantninger, især unge unger. En landmand i det sydlige Indiana fortalte mig for nylig, at 2019 var det vådeste forår og den tørreste sommer og efterår, han kunne huske i løbet af de sidste 29 år.

Disse ekstreme forhold mindsker plantesuccesrate, hvilket bidrager til træmangel, når den plantes bestand ville have modnet til høst. Derudover stiger højere gennemsnitlige sommer- og vintertemperaturer træ dødelighed ved forværring af sygdomme og skadedyrstryk, hvilket gør træerne mindre modstandsdygtige.

I en undersøgelse fra 2018, som vores program distribuerede til 95 Indiana Juletræ producenter, sagde 60% af respondenterne, at miljøforholdene udfordrede deres drift. Blandt avlerne fremhævede over 70% tørke som en stor udfordring. Mere end 50% af respondenterne rapporterede, at de havde problemer med sygdomme, insekttryk og hedebølger. Omkring 30% oplyste, at forbrugerne søgte efter træer, der var vanskelige eller umulige for dem at dyrke, f.eks Fraser fyrer, der er hjemmehørende i områder med højere højde i de sydlige Appalachian-bjerge.

Aldrende landmænd og shoppere

Amerikanske landmænd bliver ældre, og Juletræ avlere er ingen undtagelse. På tværs af landbrugssektoren steg den gennemsnitlige landers alder fra 56.3 i 2012 til 57.5 ​​i 2017.

I vores undersøgelse af Indiana Juletræ producenter, fandt vi, at deres gennemsnitsalder var 64, og at 62% af landbrugsdriften ikke havde en overgangsplan på plads. Derudover havde 28% af producenterne til hensigt at stoppe plantning af træer i de næste fem år. Disse resultater tyder på, at mange nye Juletræ landmænd bliver nødt til at gå ind i virksomheden bare for at opretholde det nuværende produktionsniveau.

Købere ældes også. I vores forbrugerundersøgelse, shoppere købe rigtige eller kunstige træer var i midten af ​​50'erne i gennemsnit, mens de, der ikke købte træer, var i gennemsnit 64. Skriftlige kommentarer antydede, at folk var mindre tilbøjelige til at stille et træ når færre mennesker, især børn, var i huset, og arbejdet faldt til en eller to personer.

 

Plantning for fremtiden

Til Juletræ gårde for at overleve, skal shoppere være mere fleksible. De må muligvis nøjes med en Scotch fyr i stedet for en Fraser-graneller til at købe et høstet træ i stedet for at skære deres eget. Dette gælder især for købere, der venter til sent på sæsonen eller ønsker en træ sort, der ikke kan dyrkes i deres lokale miljø.

Hvem vil dyrke den næste generation af træer? Den gode nyhed er, at for potentielle avlere er konkurrencen sparsom og efterspørgslen stabil. Håber Juletræ landmænd bør overveje at arbejde med aldrende lokale avlere, der søger at bremse eller gå over fra branchen. Landmænd i andre sektorer, såsom frugt- og grøntsagsproducenter, der sælger lokalt, kan overveje Juletræer som en måde at styrke indkomst uden for sæsonen.

Det er usandsynligt, at lokket af et friskåret træ falmer Juletræ landbrug kunne være et glædeligt venture for avlere, der er tålmodige nok til at plante nu til kunder i 2027.

Læs flere blogs orShop på Schmidt julemarked

Licenseret fra https://theconversation.com/christmas-tree-shopping-is-harder-than-ever-thanks-to-climate-change-and-demographics-125992

 


← Ældre Post Nyere indlæg →
At efterlade en kommentar Tilmeld dig or Log ind×
Velkommen Begynder